06/11/2008

Gece hayatı turu başlıyor


Şehrin gece hayatında neler olup bittiğini görmek için olay mahallerini bizzat gezdik. En popüler gece kulüpleri ve barlardan canlı bildiriyoruz.

Gece eğlencesi anlayışı kışın Babylon, yazın da NuTeras’tan ibaret biri olarak gece hayatı turuna çıkma fikrinin beni oldukça heyecanlandırdığını itiraf etmeliyim. Hep aynı mekânlara gitmem ve alıştığım yerlerden kolay kolay vazgeçemem birçok arkadaşımı deli ettiği için yeni ve popüler kulüpleri gezmenin harika bir tecrübe olacağını düşünüyorum. Görev aşkıyla iki gecede altı mekânı ziyaret etmeye karar veriyorum. Dilimde Justice’in ‘Dance’ parçasının “Do the dance/Stick to the beat/Just easy as A, B, C” sözleriyle yola koyuluyorum.

1. Magnet
Üç arkadaşın Haziran ayında açtıkları bir kulüp Magnet. Bu üç arkadaştan biri FG’nin iletişim sorumlusu Orkun Bozdemir olunca buranın elektronik müzik vahası haline gelmesi kaçınılmaz oluyor. Magnet, FG, Lounge FM, Dinamo ve Açık Radyo’nun DJ’lerinin yanı sıra Cure-shot, Ser-touch ve U.F.U.K gibi ünlü DJ’lere de ev sahipliği yapıyor. Mekânın dekorasyonu da en az çalınan müzikler kadar farklı ve iyi düşünülmüş. Duvarlardaki akla Roy Lichtenstein’ı getiren tablolar ve siyah pleksiden grafik görünümlü plakalar buraya pop bir hava katıyor. Gelenlere maksimum dans etme alanı sağlamak için duvarlara yaslı duran birkaç sandalye ve stand bulunuyor. DJ kabini bir uzay mekiğinin kumanda merkezini andırıyor. Kabinin tepesine gece kulüplerinin olmazsa olmazı parlak disko topu kondurulmuş. Cumartesi gecesi İstiklal Caddesi’nin mahşeri kalabalığını aşıp saat 01.30’dan önce Magnet’a varıyorum. İstiklal’in keşmekeşine girmek istemezseniz buraya Taksim Meydan’ından taksiyle gelmek en iyisi. Tabi taksinin de sokağın kalabalığı dolayısıyla çok fazla yol alamayacağını göze almak lazım. İlk geldiğimde fazla kalabalık olmayan mekânın kerametinin 2’den sonra ortaya çıktığını anlıyorum. Gelenler gerçek anlamda iyi müzik dinlemek ve dans etmek için tercih ediyorlar burayı. Ellerinde içkileriyle birbirini süzüm süzüm süzen tipler yok neyse ki. Giysi kodu uyarınca rahat ama tarzı olan kıyafetler giyilmesi gerekiyor. Fazla uğraşmamış görünmek hanenize artı puan kazandırır. Converse giymenin ‘cool’ olduğu bir mekân olduğunu hatırlatmak isterim. Magnet’ın çok büyük olmaması bara ulaşmak ve beğendiğiniz insanlarla tanışmak açısından büyük avantaj sağlıyor. Barmenden bir bira istediğiniz takdirde ödemeniz gereken ücret 7 YTL. “Tüh beğendiğim çocuğu kaybettim” diye söylenmeye başlamadan önce üst kattaki lounge bölümüne göz atmalısınız. Bence mekânın en güzel sürprizi bu lounge katı. Benim gibi elektronik müziğe dayanabilme süresi bir saati geçmeyenler için harika bir kaçış noktası. Burada chill out ve lounge türünde müzikler çalınıyor. Aşağı katta yeni tanıştığınız biriyle muhabbet etmek istiyorsanız hemen üst katın yolunu tutmalısınız. Buradaki bembeyaz koltuklarda rahatlık ve karşı cinsle yakınlık garantili.
İstiklal Caddesi Balo Sokak No:22 Kat:1 Beyoğlu
www.magnetmusic.net
Cuma ve Cumartesi 22.00-05.00, Pazartesi hariç diğer günler 17.00-01.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.
Giriş ücreti Cuma ve Cumartesi günleri 10 YTL

2. Tek Yön
Tek Yön’ü, Mert Alaş ve Marcus Piggott’nun Galerist’teki sergisinin açılışı için Haziran ayında İstanbul’a gelen Kate Moss’un uğradığı barlardan biri olması versilesiyle çok merak ediyordum. Aslında bunun bir şehir efsanesi olma ihtimalini de göz önünde bulunduruyordum. Ta ki gay bir arkadaşım Moss’u o gece gözleriyle gördüğünü anlatana kadar. Sırf bu gelişme bile bu gay barı cazip kılmak için yeterli bir sebep. Mekanın yakınında otopark olduğunu öğrenince arabayla gitmeye karar veriyorum. Oraya vardığımızda vale hizmetinin de olduğunu öğreniyorum. Tek Yön’e gay arkadaşımın refakatinde giriyorum. Kapıdaki görevlinin çok önemli bir ricası oluyor: “İçerde fotoğraf çekmeyin lütfen.” Buraya gelenlerin özellikle fotoğraf makinesi konusunda çok hassas olduklarından bahsediyor. İçeri girer girmez ilk gözüme çarpan burada her tipten insanın olması. Belirli bir sınıfın mensuplarından ziyade her kesimden erkek bir arada. Bir yanda ‘Kurtlar Vadisi’nin setinden fırlamış gibi duran ‘ağır abiler’ rakı içiyor. Diğer tarafta alternatif görünümlü iki genç öpüşüyor. İçerde benim dışımda sadece bir kadın var. Arkadaşım genelde kadınların da geldiğini ve çok rahat hareket ettiklerini söylüyor. İlk gittiğimizde fazla kalabalık olmadığı için çevredekilerin bakışlarını üzerimde hissediyorum. Fazla heteroseksüel göründüğümden olsa gerek. Ya da azınlık psikolojisi böyle düşünmeme sebep oluyor. Kulaklarda yerli ve yabancı popüler müzikler çınlıyor. En popüler şarkılarla birlikte içerideki kalabalık çoştukça coşuyor. Etrafta gezen garsonların gözden kaçması mümkün değil. Üzerlerinde Tek Yön yazan ve bir okun sırtlarından aşağıya doğru işaret ettiği tişörtlerle fazlasıyla dikkat çekiciler. Yerli içkiler için 9 YTL ödüyoruz. Bize servis yapan garson çok sıcakkanlı ve konuşkan. “Önümüzdeki Salı günü mutlaka gelmelisiniz. Süper bir şovumuz var” diyor. Arkadaşımdan Salı ve Çarşamba günlerinin şov geceleri olduğunu öğreniyorum. Mesela, geçen hafta garsonlar, hemşire ve doktor kılığına girmişler. Gece ilerledikçe kendimi ilk geldiğim kadar ‘yabancı’ hissetmiyorum burada. Sadece hiçbir erkeğin ilgi alanına girmeme fikrine pek alışamıyorum.
(0212) 245 16 53
www.tekyonclub.com
Hüseyin Ağa Mahallesi Ekrem Tur Sokak No:14 Beyoğlu
Hafta içi 10.00-04.00, haftasonu 10.00-05.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

3. Jolly Joker Balans
Balans’a en son isim ve kimlik değiştirmeden önce Portecho konseri için gitmiştim. Yıllarca Teoman’ın sahne aldığı ve hatta buranın ortaklarından biri sanıldığı kulübün altın çağını yaşamaya devam edip etmeyeceğini görmek için buranın yolunu tuttum. Yenilenen mekânı gördüğümde biraz şaşırdım ve hayal kırıklığına uğradım. Öncelikle eskinin o karakterli dekorasyonunun yerinde yeller esiyor. Jolly Joker Balans’ın kırmızı ağırlıklı dekoru Amerika’nın ıssız eyaletlerindeki rock barları anımsatıyor. Gitar şeklindeki barı ve kocaman bir trompet şeklindeki sahnesi farklı görünüyor. Fakat kulübün girişinde ve duvarlardaki şövalyelere hiç bir anlam veremiyorum. Perşembe gecesi gittiğim mekânda sahnede Soul Stuff grubu funk, soul ve rock’n’roll tarzında cover parçalar söylüyor. Bu katta yer alan iki barda biranın fiyatı 8 YTL, mojitonunsa 25 YTL. Mekânın kalabalıklaşması ümidiyle bekliyorum ama nafile. Ben de aşağı kattaki Brau’ya doğru yol almaya karar veriyorum. Barda, buranın kendi üretimi olan 7 YTL’lik biralarından içiyorum. Bu sırada duvarlarda biralar hakkında faydalı bilgilerin yer aldığı resimler dikkatimi çekiyor. Barmenlerden biri biralarının katkı maddesiz olduğunu söylüyor. Yakışıklılık ve sempatiklikte Amerika’daki Abercrombie mağazalarında çalışan satış elemanlarını aratmayan barmenler oturan herkesle sohbet ediyorlar. Burada 80’ler ve 90’lar alternatif ve rock parçaları çalınıyor. Masalar, birşeyler atıştırmak ve müziğin tadını çıkarmak için ideal. Çılgınlar gibi dans ederseniz ve saçlarınız bozulursa diye tuvalette saçları düzleştiren ve buklelendiren bir alet bulunuyor. 1 YTL karşılığında 90 saniyeliğine saçlarınızı şekillendirebilirsiniz. Mekandan ayrıldığınızda Tarlabaşı istikametine doğru yürürseniz birçok taksinin orada konuşlanmış olduğunu göreceksiniz.
(0212) 251 70 20
Balo Sokak No:22 Beyoğlu
Pazar ve pazartesi hariç her gün 19.00-04.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

4. Machine
Machine’in alternatif ve underground bir kulüp olduğunu kocaman bir tabelasının olmamasından anlıyorum. Sadece bilenler gelsin; bilmeyenler de arasın bulsun istiyorlar herhalde. Mekana arabayla gelmeyi aklınızdan bile geçirmeyin. İçerideki müziğin etkisiyle tüketeceğiniz alkol miktarının fazla olacağını öngörüyorum. Zaten ben de bunun için Taksim Meydanı’ndan yürüyerek ulaşıyorum mekana. İçeri adımımı attığım anda vestiyer ısrarla ceketimi almak istiyor. Benim rahatımı benden çok düşünen bu vestiyere böyle çok rahat olduğumu söylüyorum. Banu Bora imzalı David Bowie’vari ceketimden bir an bile ayrılmak istemiyorum. Vestiyerden kurtulduktan sonra ilk dikkati celb eden bir kafesin ardında duran turn table’ın önündeki DJ oluyor. İçerdeki tipleri görünce kendimi nu rave akımının hayat bulduğu Londra’nın indie gece kulüplerinden birinde gibi hissediyorum. Elektronik müziğin yanı sıra electroclash, techno ve noize türünde müziklerin çalındığı mekânda, eğlence gece 03.00’den sonra başlıyor. Gelenler, daha çok 20’li yaşlarının başındaki nev-i şahsına münhasır tarzlara sahip alternatif gençlik. Kıyafetlerinizi seçerken ‘Ne kadar sıradışı ve uçuk, o kadar iyi’ felsefesini aklınızdan çıkarmayın. Tek başına dans eden platin sarısı rasta saçlı kızı veya abartılı giyimi ve şişmanlığıyla Beth Ditto’yu andıran başka bir kızı görseydiniz ne demek istediğimi anlardınız. Kulübün tavanını kaplayan vektörel neon ışıklara dayanabilmek için bol alkol tüketilmesi gerekiyor. Zira, bir evin oturma odası büyüklüğündeki alanda bu kadar ışık oyununun gazabından ancak böyle korunabilir. Bira 8 YTL, votka 12 YTL, tekilaysa 8 YTL.
Balo Sokak No:31 Beyoğlu
Çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri 22.00-05.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.
Cuma ve Cumartesi giriş ücreti 5 YTL

5. Babe
Eskiden Sürmeli Otel dendiğinde ilk akla gelen efsanevi Godet olurdu. Bu yaz Godet’nin yerinde Babe açıldı. Bu gece kulübünün nasıl bir yer olduğunu keşfetmenin zamanı gelmişti. İki kapalı salonu ve bir de terası olan mekânla ilgili ilk izlenimim Godet kadar cool ve retro görünümlü olmadığı. Babe, bembeyaz minimalist tarzda dekore edilmiş. Dans pistinin bulunduğu yerin tavanındaki uzay mekiğini andıran cam, içeriye bir parça fütürizm dokunuşu da ekliyor. Cumartesi gecesi saat 03.00’de gitmiş olmama rağmen burada eğlenenlerin sayısı çok az. Dans edenlerse yok denecek kadar az. İçerdekiler daha çok 25 yaş üstü eğlenmekten ziyade, piyasa yapmaya gelen tipler. İnsanlar birbirlerine kaçamak bakışlar atıyor. Barda yanıma oturan bir adam benimle sohbet etmeye çalışıyor. Kendisine iş saatleri dahilinde alkol kullanmadığımı ve başkalarıyla sohbet etmediğimi söyleyerek mekânın başka bir köşesine kaçıyorum. Neyse ki içerde oturmaya elverişli birçok nokta var. İster koltuklarda, ister terastaki modern tasarımlı yüksek taburelerde oturulabilir. Babe’de standart içkiler 25 YTL, bira, şarap ve rakıysa 15 YTL. Barmenlerden birinin özel tavsiyesi üzerine martini kokteyli deneyip tadına bayılıyorum. Şampanya kokteylleri de tavsiye edilenler listesinde olduğunu hatırlatmakta yarar var. Mekana rahatlıkla arabanızla gelebilirsiniz. Sürmeli Otel’in otoparkından ve vale hizmetinden yararlanabilirsiniz.
(0212) 347 71 12
Prof. Dr. Bülent Tarcan Sokak No:3 Gayrettepe
Cuma ve cumartesi günleri 11.00-05.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.

6. Studio 54
Bu ismi duyduğumda hayalimde 1977 yılında New York’ta 54. Cadde’de açılan ve tüm dünyadaki gece hayatı anlayışını değiştiren hedonistlerin buluşma noktasının imgesi canlanıyor. Andy Warhol, Bianca Jagger ve Truman Capote’li Studio 54 gecelerinin geri gelemeyeceğini biliyorum tabii ki. Ama yine de ismin cazibesine kapılmadan edemiyorum.
Mekâna ulaşmak için kırmızı halının üzerinde yürümeye başlayınca ve koridor boyunca duvarlarda asılı fotoğraflar gözüme çarpınca beklentimi biraz aşağı çekmem gerektiğini anlıyorum. Merdivenlerden inerken hem yerdeki ışıklar hem de duvarlardaki aynaların ne kadar ‘fazla’ olduğunu düşünüyorum. İçeri girdiğimde ‘Beggin’ çalıyor. Ardından başlayan ‘Aşk Kokusu’ parçasıyla birlikte herkes coşuyor. Tam bir ‘eller havaya’ eğlencesinin içine düştüğümü o an anlıyorum. Kadınlarda sarı saç, sivri burunlu ayakkabı, mini etek ve düşük belli pantolon giyme zorunluluğu var gibi görünüyor. Localara beyaz gömlek giymeyen erkekler alınmıyormuş gibi bir hava var. İçki fiyatlarının uygun olduğunu söylemek zor. Bira ve soft içecekler 10 YTL, votka 20 YTL. Mekânın artıları ekstra oksijen sağlayan havalandırma ve asansörlü sahneye sahip olmanın yanı sıra 600 kişilik geniş bir alana yayılmış olması. Taksim Meydanı’na ulaştıktan sonra buraya gelmek çok kolay. Arabayla gelirseniz yakındaki otoparka park etme şansınız var.
(0212) 243 73 51
Sıraselviler Caddesi No:63 Beyoğlu
Çarşamba, cuma ve cumartesi günleri 22.30-05.00 arasında açık. Kredi kartları geçerli.
Cuma ve Cumartesi günleri bir içkinin dahil olduğu giriş ücreti 30 YTL.
Time Out Kasım '08

No comments:

Post a Comment