01/01/2008

Modanın devrimcileri: Etekler


Kadınların özgürlüklerinin amansız savunucusu etekler, bu sezon tüm defilelerde arz-ı endam ederek “Yaşasın Özgürlük” sloganları attılar.

20’li yıllara kadar fazlasıyla seksi kabul edildikleri için kadınların kabarık elbiselerinin altında gözlerden gizlendi bacaklar. I. Dünya Savaşı’nın ardından Amerika’da ortaya çıkan ‘flapper’ adlı özgür gençler sayesinde etek boyları kısalmaya başladı. Bacaklarını ortaya çıkaran etekler giymeye başlamaları, kadınların özgürleşmelerinin ilk göstergelerinden biri oldu. Moda tarihçisi James Laver 1968 yılında mini eteğin kadınların özgürleşmesindeki son nokta olduğunu söyledi. Laver’a göre, uzun ve kabarık elbiseler kadınları eve bağlamıştı. Etek boylarının kısalması onların ekonomik özgürlüklerini kazanmaları anlamına geliyordu.
Kadınların özgürlük savaşçısı eteklerin birçok farklı modeli bu sezon moda tasarımcılarının koleksiyonlarındaki yerini aldı. Kum saati görüntünün yaratıcısı yüksek bel ve diz altı etekler, sezonun feminen silüetinin anahtar parçaları oldular. Kloş ve kabarık etekler, bu yıl altmışıncı yaş gününü kutlayan Dior modaevinin kurucusu Christian Dior’un yarattığı ‘New Look’ görüntüsünün modern yorumları olma özelliğini taşıdı. Mini etekler 60’lı yıllara selam ederken, pilili etekler de ünlerini borçlu oldukları Marilyn Monroe için beş dakikalık saygı duruşunda bulundu.

All 08

No comments:

Post a Comment